- 1. Избор на ориза
Обикновено мярката ми е три чаши ориз с обем ~200ml, но това е доста голямо количество, (една чаша е за около три ролки суши), за по-малки дози съобразете количеството на водата и съставките за овкусяването накрая.
- 2. Миене
- 3. Варене
Заливам с 3,45 чаши студена вода, съотношението на ориза към водата е 1:1,15.
(За две чаши ориз ще са нужни 2,3 чаши вода.)
Слагам тенджерата на включен на максимална степен котлон, захлупвам капака и през минута разбърквам бързо - с дървена или пластмасова бъркалка с плосък край, за да отделям ориза от дъното и за да не се образуват слепнали топки ориз.
Бъркането е само докато ориза заври. От тоя момент засичаме времето, намаляваме котлона на минимум и повече не отваряме капака на тенджерата докато не изтекат 12 минути!
Като минат 12 минути обикновено по повърхността на ориза са се образували кратерчета и в тях не е останала вода.
С върха на бъркалката гребвам няколко зрънца ориз и опитвам дали е готов. Ако сърцевината му е твърда, добавям 1-2 супени лъжица вода и захлупвам капака за още 2-3 минути на слаб или на спрян котлон.
- 4. Вадене на ориза
- 5. Овкусяване
Съставките са: 3 лъжици оризов оцет (може и ябълков, но не е същото) + 2 супени лъжищи захар + 2 чаени лъжици сол.
Това количество е за три чаши ориз.(За две чаши ориз би било 2 лъжици оцет, 1,3 супени лъжици захар и 1,3 чаени лъжички сол.)
Бърка се, докато захарта и солта се разтворят в оцета.
Заливаме ориза в дървената купа с дресинга и внимателно разбъркваме, за да е овкусен навсякъде. След това завиваме с кърпа за петнайсетина минути.
И това е всичко. Имаме ориз за суши, който са оказа доста подходящ и за винен кебап.